top of page

 

Природа ліворукості: теорії, гіпотези

          Сучасні дослідники стверджують, що ліворукість це не просто перевага лівої руки, це зовсім інший розподіл функцій головного мозку. Права півкуля, яка є ведучою у ліворуких дітей – своєрідний «творчий центр», зосередження інтуїції і цілісного сприймання та образного мислення.
На жаль, ліворукість дитини дуже часто сприймається близькими як хвороба або дефект.
Але ліворукість – це один з варіантів нормального розвитку організму, не дуже поширений і звичний, але той, що має право на існування.
За походженням ліворукості дітей можна розділити, як мінімум, натри групи.
1. Перша група  - це діти з генетично закріпленою ліворукістю, тобто ті, де має місце спадковий чинник. Вірогідність народження дитини-шульги у двох ліворуких батьків надзвичайно висока.
2. Друга група - діти з компенсаційною ліворукістю. Тут ситуація набагато складніша, тому що компенсації виникають при мінімальній дисфункції в розвитку мозку.
Наприклад в екстремальному середовищі психологічний стрес матері створює гіпоксію, пригнічуючи ліву півкулю мозку, що призводить до ліворукості.
    Цікаво, що лише частина людей є шульгами генетичними, а решта – є компенсаторними шульгами.
3. Третя група - механічна. Права активна рука може бути пошкоджена в найактивніший вік, коли дитина тільки починає використовувати руку для різних маніпуляцій. І якщо у цей момент рука травмована і довго болить, то дитина починає працювати активніше лівою рукою.
         Причиною ліворукості можуть бути також особливості виховання (сьогоденна мода на дітей-шульг, як творчих особистостей). В таких випадках, з ростом дитини та активізації роботи її лівої півкулі, можливе «чарівне перетворення» дитини з шульги на праворуку.

 

Не слід перенавчати дитину-шульгу.

          «Рукість» не можна змінювати на свій розсуд — будь-яке втручання в роботу мозку призводить до непередбачуваних наслідків. Перенавчання ліворуких дітей є фізіологічною помилкою, що заважає їхньому фізичному і інтелектуальному розвитку, через ігнорування природної спрямованості і обдарованості натури.
           Часто у ліворуких дітей, яких наполегливо перенавчали, розвиваються невротичні реакції та неврози. Ознаками цих небажаних явищ можуть бути: порушення сну й апетиту, головні болі, страхи, денний і нічний енурез, заїкання, тики, нав'язливі рухи, підвищена збудливість, дратівливість.
           Якщо дитина однаково володіє і правою і лівою рукою, її вважають амбідекстером. Особливості психіки таких дітей можуть бути такими ж самими, як і в ліворуких але вони легко звикають до праворукого письма і не страждають від стресу ліворукої дитини в «праворукому» світі.

Як же виявити, чи шульга ваша дитина чи ні?

         Здавалося б усе просто. Малюк народжується і починає більш активно діяти правою або лівою рукою.
            У більшості випадків проблеми немає. Дитина ще в ранньому віці яскраво виявляє правшество або лівшество.
          Однак процес встановлення ведучої руки може в нормі тривати до 4-х років. Такі діти можуть брати предмети, тримати ложку, малювати, вирізати і т.д. то однією рукою, то іншою. Домінантність півкулі у них ще не встановилася.
         Коли дитина вперше хапається за іграшку, бере олівець і ми помічаємо, що вона це робить лівою рукою, починаємо вкладати предмет у праву руку, пояснюючи: «Усе слід робити правою рукою!» і більшість малюків підкоряється правилам.
        Якщо ви ненав’язливо перекладаєте предмет у праву руку, а дитина продовжує спокійно їсти і малювати, то ви все робите правильно.
    
        Проте після 4-х років окремі малюки, незважаючи на наші настанови та набуті за нашою допомогою навички, починають все ж таки перекладати ложку або олівець у ліву руку.
 
          Якщо після ваших настанов дитина починає капризувати, нервуватися, - це сигнал: ви порушуєте природний хід розвитку організму, ризикуючи завдати малюкові непоправної шкоди.
          Якщо ж малюкові понад чотири роки, якщо в родині є ліворукі родичі, не варто перевчати його.

Цікаво!

        Рука, яка використовується людиною для письма не є індикатором право- або ліворукості. Так багато ліворуких пишуть правою рукою і використовують її для виконання деяких завдань.

Відмінні риси шульги:

· для ліворуких та амбідекстрів характерна перевага емоцій негативного знаку, тобто вони більш песимістичні.
· підвищена здатність чітко сприймати звуки та інтонації, відрізняти найтонші відтінки кольору, чого не можуть, на жаль, правші;
· образна пам'ять, що надовго зберігає яскраві враження;
· легкість орієнтування в просторі.
          Як правило, «діти-шульги» - цілісні натури, відкриті і безпосередні у вираженні почуттів, наївні, довірливі, здатні тонко відчувати і переживати, легко засмучуються і плачуть, приходять у стан гніву і люті, товариські і контактні. Вони емоційні, імпульсивні, часто діють за настроєм, «велінням серця».
 
          Мовлення в ліворуких – емоційне, експресивне, інтонаційно збагачене. У ньому немає особливої побудови, можливі запинки, плутаність, «проковтування» закінчень.
«Шульги» не можуть добре оперувати логічними операціями, але добре розвинена інтуїція багато в чому заміняє їм логіку. Завдяки їй, вони можуть передбачати хід подій і прогнозувати їх результат.
         Серед ліворуких чимало відомих творчих особистостей: Мікеланджело, Людвіг Ван Бетховен, Льюїс Керролл, Володимир Даль, Чарлі Чаплін і Пол Маккартні. Великі полководці та вчені: Микола Павлов, Альберт Ейнштейн, Джеймс Максвелл, Олександр Македонський, Юлій Цезар, Наполеон.
           Ті здібності, які допомагають створювати великі твори мистецтва або робити наукові відкриття, підкорювати країни і народи, мають і свій зворотний бік. У дитинстві дитина-шульга дуже відрізняється від своїх праворуких однолітків, і не кожен дорослий розгледить в ній майбутнього генія. Так, перш ніж відкрити теорію відносності, Ейнштейн був вигнаний зі школи за неуспішність.

Особливості розвитку ліворукої дитини

          Важливою особливістю дитини-шульги є свій особливий індивідуальний хід розвитку. Розвиток таких дітей часто йде вкрай нерівномірно, частково здібності лівші можуть випереджати рівень, досягнутий однолітками, а деякі здібності розвиваються набагато довше.
1. Для звичайної людини легко виконати таке просте завдання, як підняти праву руку і визначити, де ліво і право. Для ліворуких це зовсім непросто. Вони починають плутатися, замислюватися й обчислювати, де ж це "право". Такого роду стратегія зберігається і в дорослому стані. Так, одна доросла жінка (перенавчена лівша) зізналася, що довго плуталася в цьому питанні, поки не знайшла: "ліво - це там, де серце", - і використовує такий допоміжний спосіб до цього дня.
          Дорослим треба зробити так, щоб дитина на власному досвіді переконалася, що існує права сторона і ліва і вони незмінні і постійні. Так, наприклад, можна намалювати яскравий значок, прив'язати стрічечку або надіти годинник на ліву руку. Дитина визначить для себе, що ліва сторона - це "там, де стрічка". Таке позначення на власному тілі послужить основою для орієнтації в просторі.
2. Деякі лівші виявляються повільними, довго думають перед відповіддю, чим дратують дорослих. Важливо прийняти їх темп роботи, і поступово з віком ці прояви пом'якшають і непомітніше завдяки зростаючим здібностям мозку.
Якщо квапити лівшу, виконання якихось робіт може тільки погіршитися. Допоможіть дитині освоїти якомога більше автоматизмі в, і їй стане набагато легше.
3. Відомо, що діти з вираженими лівими ознаками більш емоційні. Спокійні, зручні умови не впливають на прояв їх високих інтелектуальних здібностей. Однак будь-які міжособистісні конфлікти, труднощі при входженні в колектив можуть в деякій мірі змінити і результати їх інтелектуальної діяльності.
             Ще чутливість дитини з лівим профілем залежить від умов її життя в сім’ї.
Конфліктність всередині сім’ї, висока тривога батьків (у яких також є лівий профіль) можуть спровокувати у такої дитини відповідну тривогу, іпохондричні скарги. В свою чергу, тривожні батьки можуть активно реагувати на іпохондричні прояви дитини гіперопікою, контролем стану його здоров’я, а в дитини, у відповідь на таку поведінку дорослих, вже повторно виникають боязкість і низький самоконтроль.

 

Умови успішного розвитку ліворукої дитини.

          Умови ефективного розвитку мозку дитини досить відомі, необхідно їх тільки виконувати. Мозок потребує до 20% всього кисню, і будь-яка його нестача лишає мозок енергії для розвитку. Тому дитина потребує регулярної рухової активності. Стимулюючи розвиток м‘язів, ми підсилюємо активність структур мозку, які ними керують.
 
          Сумісні дії рук та ніг потребують проведення імпульсів з півкулі в півкулю, а отже, збуджують не лише відповідні частини кожної півкулі, але й мозолисте тіло. Розвиток пізнавальної та емоційної сфери дитини також буде впливати на дозрівання його мозку.
 
        Для ліворуких дітей необхідні заняття по розвитку дії співдружності обох рук. Бажано, щоб дитина відвідувала басейн, баскетбольні заняття, заняття великим тенісом.

 

Особливості навчання ліворуких дітей.

 
               Готуючи дитину до школи, потрібно вже конкретно визначитися і батькам, і самій дитині якою рукою їй краще працювати (гратися, малювати), якою краще виходить.
         При навчанні дитини-лівші потрібно, перш за все, спиратися на образне мислення.
Букви, які він бачить вперше, можуть стати для нього живими картинками, що хвилюють його уяву і що легко запам'ятовуються. Так він без жодних зусиль засвоїть алфавіт. Наприклад, букву “Х” можна представити, як людину, що йде, “Ф” - як окуляри і т.д.
           Коли малюк навчиться писати, швидше за все, ви побачите, що написані ним букви мають лівий нахил або не мають нахилу взагалі. Не варто намагатися примушувати дитину-лівшу писати обов'язково з нахилом. Йому це буде дуже важко зробити. Також не слід вимагати від дитини безвідривного правопису.
 
           Не бажано під час роботи з ліворукими посилювати тиск на них, жорстко контролювати виконання завдання, не можна вимагати все робити без виправлень і помилок. Це призводить до підвищеної стомлюваності, дратівливості, непосидючості і занепокоєнні таких дітей.

          Займаючись з дитино, слід пам’ятати: завжди рекомендується ставити настільну лампу праворуч від себе.

            А якщо ви з дитиною не пишете, а читаєте книгу, то в цьому випадку важливо пам'ятати про одну особливість ліворуких: вони гірше сприймають те, що розташоване зліва від них. Тому, показуючи книжку з картинками, розташуєте її правіше від дитини.
Але навіть займаючись з дитиною, ви повинні бути готові до того, що у сина або дочки виникнуть проблеми в школі.
 
        Обов'язково поговоріть з майбутнім вчителем (класним керівником) дитини, адже від відношення до вашої дитини багато чого залежатиме. Так потрібно заздалегідь оцінити і тактовність вчителя, і його відношення проблеми ліворукості.

 

          Під час підготовки ліворуких дітей до школи слід ураховувати, що на сучасному етапі випускаються канцелярські товари для таких дітей:

· особливість ручок, олівців, фломастерів полягає у тому, що виїмка на корпусі розташована таким чином, що рука «лягає» правильно, набуваючи зручного положення;
· шкала в лінійках написана «навпаки» — не справа наліво, а зліва направо;
· кільце в ножицях для захоплення зроблене під ліву руку (воно більше);
· лезо в точилах із лівим заточуванням, що дозволяє дитині тримати точило в правій руці, а олівець — у лівій. Обертальні рухи кистю здійснюються «від себе» (правильно і зручно).
bottom of page