top of page
                   
Мовлення майбутніх першокласників!
         
          Якщо усне мовлення дитина опанувала ще перед школою, то писемним їй ще належить оволодіти. Чим краще буде розвинене усне мовлення, тим легше буде опанувати читання і письмо.
          У багатьох дітей часто спостерігається не різко виражене відставання у мовленнєвому розвитку, яке в дошкільному віці зазвичай не привертає до себе особливої уваги батьків, проте в подальшому може перешкоджати якісному навчанню і призвести до появи специфічних помилок, зокрема на уроках української мови.
         Дуже важливо виявити навіть найнезначніші відхилення мовленнєвого розвитку та виправити їх до початку навчання дитини грамоти. Батькам слід знати, що при нормальному мовленнєвому розвитку всі недоліки у вимові звуків дошкільником повинні зникнути не пізніше п’ятирічного віку. За статистикою приблизно 30% дітей перед вступом до школи мають дефекти мовлення. Причому кількість таких дітей зростає.
         Раніше дітей, що страждали на дисграфію у школі записували до невстигаючих і на цьому робота з ними закінчувалась, навіть не розпочавшись. Зараз ставлення до здоров’я дітей інакше. Логопеди зараз працюють не тільки в дитячих поліклініках, а й у дитячих садках і школах.
            Понад 15% дітей початкової школи мають дефекти мовлення, що ведуть до хронічної безграмотності. Для батьків часто залишається загадкою чому одні діти вчаться добре, а інші ніяк не можуть засвоїти навчальний матеріал і їх шкільний шлях виявляється тернистим і важким. Так в чому ж справа? Частіше за все, причина одна – недорозвинення мовлення, яке проявляється по-різному. У когось можуть бути порушення компонентів мовлення, наприклад, граматичного складу мовлення, у деяких залишається проблеми з вимовленням звуків. У дітей дисграфіків часто порушений фонематичний слух.
 
         Однією з необхідних умов опанування грамоти є чітке розрізнення дитиною всіх звуків на слух. Запис будь-якого слова передбачає уміння визначити кожен звук та склад слова по черзі і позначити їх відповідними буквами. Якщо ж деякі звуки здаються малюкові однаковими, то йому важко буде вибирати під час письма букви відповідні цим звукам. Наприклад, у разі нерозрізнення на слух пари звуків [б] – [п] дитина не знатиме, яка перша буква – Б або П має бути написана в словах «булка», «буряк», «паркан».
 
           Для перевірки слухової диференціації звуків доберіть картинки, на яких зображене розрізняється лише одним приголосним звуком, який слід перевірити. Наприклад, «білка», «пилка», «коса», «коза», «ніч», «піч». Лише за умови сформованості фонематичного сприймання, чіткої диференціації звуків дитина може розрізнити ці слова.
 
          Зверніть увагу, що за нормального мовленнєвого розвитку розрізнення всіх звуків на слух, а отже і правильний вибір за змістом картинок, доступний дітям з дворічного віку. Крім того, важливо знати, що нерозрізнення дитиною деяких звуків на слух є основною причиною їх заміни в усному мовленні, а надалі – й на письмі. Пропоную деякі ігри, які стануть вам у пригоді: вправа «Впізнай звук», ігри – «Луна», «Абетка», «Ланцюжок із слів», «Зіпсований телефон».
bottom of page